Home Kronika Ndalohet ne kufi italiani, tentoi te udhetonte me pajisje dyshuese

Ndalohet ne kufi italiani, tentoi te udhetonte me pajisje dyshuese

23
SHARE

Shtetasi Italian Giambattista Intini, është ndaluar nga punonjësite  policisë kufitare pasi posedonte me vete një pajisje elektronike  që dyshohet të jetë pajisje përgjimi. Në deklaratën e  tij para policisë,  Intini,  ka thënë se është me profesion inxhinier uji dhe pajsja përdoret për matjene  temeperaturës së ujit. Por ekspertët dyshojnë që kjo pajisje të jetë përgjues ose telekomandim në distancë i pajisjeve shpërthyese. Aktualisht pajisja e sekustruar është dërguar për verifikimn në laboratorin e Ministrisë së brendëshme, ndërsa shtetasi Italian po hetohet në gjendje të lirë, duke mos e lënë të kalojë kufirin shqiptar. Burime nga efektivët e kufirti bëjnë të ditur se shtetasi Italian është ndaluar në Terminalin e Pasagjerëve në vijën e dytë të kontrollit, ku ju konstatua pajisja e dyshimtë pa dekumentacion shpjegues të bashkëngjitur. Prokuroria ka nisur hetimet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + 1 =