Home Opinion Shmangia nga vettingu: A po “rrëshqet” Adriatik Llalla drejt politikës?

Shmangia nga vettingu: A po “rrëshqet” Adriatik Llalla drejt politikës?

58
SHARE

Nga Ylli Pata

Është komentuar shumë këto ditë kërkesa e ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla për të mos hyrë në vetting. Lajmi ka rrëshqitur n në mënyrë anonime nga organet e vettingut deri në mediat pranë mazhorancës. Kjo ka shkaktuar një reagim të qarqeve pranë opozitës, të cilat kanë akuzuar komisionet e vettingut si “vegël e Edi Ramës”.

Por cfarë ka ndodhur realisht?

Ish-kryeprokurori Adriatik Llalla i ka dërguar një letër zyrtare dhe konfidenciale komisionit të vettingut. Në letër, Llalla theksonte se nuk dëshiron të rivlerësohet, pasi nuk do të hyjë në sistemin e drejtësisë.

Pra, ish-kryeprokurori do të jetë një qytetar privat. Komisioni i Vettingut ka shkelur të gjitha rregullat me publikimin e ekzistencës së letrës, por edhe ka kompromentuar rëndë institucionin.

Anëtari që e ka shpërndarë këtë fakt rrezikon të gjithë institucionin. Kjo është hera e dytë që veprohet me Adriatik Llallën në mënyrë të tillë.

Para një muaji, duke ju referuar burimeve nga vettingu, disa media pranë qeverisë thanë se është gjetur se Llalla nuk ka diplomën e shkollës së mesme. Kjo pasi e ka falsifikuar atë.

Pra, mbi ish-kryeprokurorin është bërë një vetting publik, përpara se ai të hynte në procedurat e vettingut.

Në një farë mënyre, po e shtyjnë Adriatik Llallën për të deklaruar ndonjë ditë: “E shikoni, pa hyrë në vetting më dërrmuan, lëre më pas po të hyja”. 

Dhe ka shumë gjasa që të ndodhë kjo. Madje nuk duhet të ketë asnjë çudi se zoti Llalla të hyjë fuqishëm në politikë. Ky lajm ka kohë që qarkullon në sallonet e Tiranës, por dilemma është me kë do të shkojë ish-Kryeprokurori, me PD-në apo LSI-në?

Vendimi për të mos hyrë në vetting, në një farë mënyre duket se është një lëvizje politike e Llallës. Kjo sepse nëse ai do të jetë pjesë e gjyqësorit, siç i takon me ligj një ish-kryeprokurori, do të duhej detyrimisht të hynte në vetting.

Nëse ka zgjedhur jetë një avokat, hyrja në vetting vetëm do t’ia rriste reputacionin pasi i bënte publicitetin e duhur për të pasur punë e klientë. Edhe nëse do të zgjidhte karrierën akademike sërish do të kishte favore nga vettingu.

I vetmi profesion ku vetingu “s’i bën hajër” është politika. Kjo sepse ekzistenca e një dosjeje dhe bërja e saj publike e bën një politikan “më të brishtë”.

Normalisht, nëse është totalisht i pastër mund t’i japë favor, por duket se ish-Kryeprokurori ka menduar ndryshe. I pozicionuar që në fillim kundër vettingut, reformës në drejtësi dhe Donald Lu-së, ai duket se betejën do ta vazhdojë.

PD-ja dhe LSI-ja nuk kanë miratuar asnjë komision vetting; ato hynë në fuqi vetë me short, duke krijuar kështu një premisë që institucionet të konsiderohen vetëm të Edi Ramës.

Adriatik Llalla duket se do t’i shtohet “taborrit” të kontenstimit të reformës, duke shtruar argumentet e tij siç ka bërë edhe me përplasjen ndaj ambasadorit amerikan.

Tanimë gjërat janë më të qarta: ka një front pro dhe kundër reformës në drejtësi.

Pjesë e frontit të dytë është bërë edhe ish-Kryeprokurori Adriatik Llalla, i cili sipas gjasave do të jetë “ylli në ngjitje” i këtij fronti që pas 25 qershorit ka bërë koalicion politik dhe kanë nisur aksionet politike.

PD-LSI deri tani të gjitha aksionet i kanë bërë kundër drejtësisë: sulm ndaj Kryeprokurores së përkohshme, sulm për ekstradimin, sulm për hetimet ndaj drejtorëve të rrugëve etj etj.

Duket se opozita më shumë se me ekonominë dhe problemet sociale, betejën e saj do ta bëjë në rrafshin juridik.

Ka prej një viti që panelet gëlojnë me nenet e Kodit të Procedurës Penale dhe madje edhe ato të Gjykatës së Strasburgut.

Opozita është kthyer në juridike më shumë sesa politike.

Dhe në këtë rast vendi për Adriatik Llallën është hapur vetëvetiu.

Ai do të flasë, sipas gjasave për rezistencën që i ka bërë në sistem të gjithë atyre(PS dhe ndërkombëtarëve) që kanë dashur reformën në drejtësi.

Pra është ambjenti pjellor për Adriatik Llallën, madje për të zënë një vend primar në kupolën e opozitës.

Me “rolin e viktimës” që ka luftuar fort me “zabtuesit e drejtësisë”. Por gjithsesi, i duhet të tregojë numrin e amzës…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 43 = 51